logo

facebook twitter instagram email

Sprache auswählen

Auszüge aus dem Pressespiegel zu Soshana's Ausstellung im Jüdisch-Galizischen Museum in Krakau

Weltensammlerin
http://www.en.galiciajewishmuseum.org/aktualnosci/tuesday-17092013-1800-opening-of-the-exhibition-soshana--collector-of-worlds krakau ELKarte

Polnischer Text von dem Kulturforum in Krakau:
http://kulturawkrakowie.pl/2013/09/zrozumiec-piekno-samotnosci-soshana-kolekcjonerka-swiatow-wystawa-galicja-muzeu/

 Zrozumiec piekno samotnosci. „Soshana. Kolekcjonerka swiatów”

Otoczeni przez swiat pelen halasu i pedzacych ludzi, nie dostrzegamy subtelnego piekna samotnosci. Ucieczka przed cisza staje sie w wielu przypadkach niemalze wyzwaniem honorowym. Tym bardziej warto zatrzymac sie na chwile w Zydowskim Muzeum Galicja, w którym wystawiane sa prace Soshany – austriackiej artystki zydowskiego pochodzenia.

Malo jest ludzi, którym dane jest poznanie tak dojrzalego wymiaru samotnosci, jak w przypadku Soshany. Zdawac by sie moglo, ze z jej obrazów uderzac powinien chlód i smutek. W rzeczywistosci jest jednak nieco inaczej. Wystawa „Soshana. Kolekcjonerka swiatów” to wspaniala podróz przez pelen barw swiat, który zwiedzila artystka. To jednoczesnie nietypowe zaproszenie do intymnego swiata jej mysli i uczuc. I choc to ostatnie zdanie mozna byloby odniesc do niemalze kazdego artysty, to w przypadku Soshany, mówimy o odmiennym wymiarze artystycznego uduchowienia. Ciagla podróz, podróz zycia, zapisana jest nie na kartach pamietnika schowanego gleboko w przepastnej szufladzie, a na scianach calego swiata.

Efekt bardzo charakterystycznego rozmycia farby, dajlcy niemalze wrazenie dodatkowej glebi obrazu, zostal przez artystke odkryty zupelnie przez przypadek. Anna Janeczka, kurator wystawy, opowiada, ze Soshana „technike te odkryla, a potem dopracowala, gdy pewnego razu w jej pracowni przez nieszczelny dach zaczela skapywac woda, rozmywajac kolory na obrazach. Artystka postanowila odtworzyc ten efekt rozpuszczajac na gotowych pracach farbe z terpentyna”.

samotnie-w-nowym-jorku-ii-1964
wszystko-sie-rozplywa-1988
sciezka-do-tepoztlan-1965
 

Kinga Sozazska, kurator wystawy, podkresla, ze na wystawie znajduja sie obrazy w dwóch technikach: olej na plótnie oraz akryl na plótnie. „Artystka uzywala wielu technik oraz duzo eksperymentowala z róznymi z nich, ale ze wzgledów konserwatorskich i bezpieczenstwa obrazów w podrózy, zdecydowano sie na wystawienie mniej eksperymentalnych prac”. Sozanska zdradza równiez tlo powstawania niektórych z obrazów. „W latach 50. artystka mieszkala w Paryzu, który wówczas byl najwazniejszym centrum artystycznym, obracala sie tam wsród najwiekszych artystów, których nazwiska znamy z kart podreczników do historii sztuki. I ona byla czescia tego srodowiska. Fascynowaly ja meksykanskie maski i w swoich obrazach nieraz w bardziej lub mniej oczywisty sposób je pokazuje”.

Malarstwo Soshany nie jest twórczoscia obok której mozna przejsc obojetnie. Kazdy z obrazów niemalze wymaga od odbiorcy dluzszej refleksji i dokladniejszego przyjrzenia sie. Dopiero po kilku chwilach mozna dostrzec wiele ukrytych elementów, majacych ogromne znaczenie dla odbioru dziela. Z pewnoscia spodoba sieto tym osobom, które potrafia spedzac godziny na doszukiwaniu sie szczególów w obrazach Brueghlów.

Symboliczny wymiar miala nieobecnosc samej artystki na wernisazu pierwszej jej wystawy w Polsce. Chcemy wierzyc, ze jest wciaz w podrózy, mooe nieco krótszej, ale jakze fascynujacej. Zawedrujcie do Muzeum Galicja koniecznie.

Uzupelnieniem wystawy jest krótka zapowiedz filmu dokumentalnego, poswieconego zyciu i obrazom Soshany oraz katalog.